LMR43606MQ3EVM-2M
LMR43606-Q1 evaluation module
LMR43606MQ3EVM-2M
Order now
Overview
The LMR43606-Q1 is an easy-to-use, synchronous, step-down voltage converter. The LMR43606MQ3EVM-2M is a fully assembled and tested circuit for evaluating the LMR43606-Q1 converter. This EVM is designed to be operated with a 3.5V to 36V input and provides a 3.3V output with a load up to 600mA.