TIDA-01513
Automotive High-Voltage and Isolation Leakage Measurements Reference Design
TIDA-01513
Design files
Overview
The function of this reference design is to monitor the isolation resistance of a high-voltage bus to the chassis ground. Monitoring the isolation strength of coupling devices and components from high voltage to the chassis ground is a necessary feature in HEV’s and EV’s as battery management systems, traction inverters, DC/DC converters, onboard chargers, and other subsystems operate at high voltage (greater than 60 V).
Features
  • Accurate isolaton voltage measurement
  • Accurate leakage current estimation
  • Estimated isolation resistance
  • Accurate high-voltage measurement
  • Scalable to multiple batteries
Download View video with transcript Video
Design files & products
Design files
Download ready-to-use system files to speed your design process.
PDF | HTML
TIDUDJ6B.PDF (2245 KB)
Reference design overview and verified performance test data
TIDRW48A.PDF (229 KB)
Detailed overview of design layout for component placement
TIDRW47A.PDF (142 KB)
Complete listing of design components, reference designators, and manufacturers/part numbers
TIDRW50A.ZIP (2459 KB)
Files used for 3D models or 2D drawings of IC components
TIDCEM7A.ZIP (2501 KB)
Design file that contains information on physical board layer of design PCB
TIDRW49A.PDF (725 KB)
PCB layer plot file used for generating PCB design layout
TIDRW46A.PDF (404 KB)
Detailed schematic diagram for design layout and components
Products
Includes TI products in the design and potential alternatives.
Solid-state relays
TPSI2140-Q1Automotive 1200-V 50-mA isolated switch with 2-mA avalanche rating
Data sheet: PDF | HTML
Isolated amplifiers
AMC1301-Q1Automotive Precision ±250mV-Input 3µs-Delay Reinforced Isolated Amplifier
Data sheet: PDF | HTML
Precision op amps (Vos<1mV)
General-purpose op amps
Transformer drivers
SN6501-Q1Automotive low-noise, 350-mA, 410-kHz transformer driver for isolated power supplies
Linear & low-dropout (LDO) regulators
TPS763-Q1Automotive 150mA, 10V, low-dropout voltage regulator with enable