TMDS570LS12HDK
Hercules TMS570LS12x/11x Development Kit
TMDS570LS12HDK
Order now
Overview
Recommended software and tools from TI can be found at the links below:
  • Code Composer Studio™ IDE – Integrated development environment (debugger/compiler)
  • HALCoGen – Hardwar Abstraction Layer (peripheral drivers) Code Generator with examples
  • Hercules Safety MCU Demos – show key features of Hercules MCUs and do initial board checkout
  • HET IDE – High End Timer debugger with simulator and code examples
Features
  • On-board USB XDS100v2 JTAG debug
  • On-board SCI-to-PC serial communication
  • External high-speed emulation via JTAG
  • Access to signal pin test points
  • LEDs, temp sensor and light sensor
  • CAN transceivers
  • RJ-45 10/100 Ethernet interface
  • TMS570LS1227 Development board
  • Type A to mini B USB cable for using on board XDS100V2 JTAG emulator
  • Flashlight for light sensor demo
Not Included: 12V power supply not included.
Required Specs:
  • Voltage – Input: Universal AC input (90-260VAC)
  • Voltage – Output: +12VDC
  • Current – Output (max): 1.5A
  • Polarization: Center Positive
  • Output connector: Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.