TPS92200D2EVM
TPS92200D2 synchronous buck LED driver evaluation module
TPS92200D2EVM
Order now
Overview
The TPS92200D2EVM evaluation module (EVM) helps designers evaluate the operation and performance of the TPS92200D2 synchronous buck switching regulator designed for high-current LED driver applications. The TPS92200D2 is a 1.5-A synchronous buck LED driver and features a wide input voltage range (4 V to 30 V), it supports analog mode dimming (1% to 100%) with PWM mode dimming (20 kHz to 200 kHz).  For safety, kinds of protection are implemented, include LED open/short protection, sense resistor open/short protection, and device thermal protection. To protect LED from over current damage, the driver will enter Hiccup protection mode once over current detected.
Features
  • Two 150-mΩ/90-mΩ MOSFETs for 1.5-A continuous output current
  • 100-mV internal voltage reference in analog dimming mode
  • Precision analog dimming by analog and PWM input as low as 1%