LM25037EVAL
Evaluation Boards for LM25037 - Dual PWM Controller with Alternating Outputs
LM25037EVAL
Order now
Overview
Features
  • Input Operating Range: 16 to 32V
  • Output Voltage: 5.0V
  • Output Current: 0 to 10A
  • Measured Efficiency: 88% @ 10A Load and 24V Input
  • Frequency of Operation: 250 kHz
  • Board Size: 3.5x2.25x0.05 inches (4 layers of 2 oz copper)
  • Load Regulation: 2%
  • Line UVLO (14V rising / 11V falling)