TIDA-010043
Efficient, high-current, linear LED driver reference design for SpO2 and other medical applications
TIDA-010043
Design files
Overview
This reference design provides a protected, efficient (headroom-controlled), high-current (up to 1.5 A), linear (accurate and fast) light-emitting diode (LED) driver reference design to enable peripheral capillary oxygen saturation (SpO2) and other medical applications. A typical SpO2 application drives current through LEDs. Most of these drivers are integrated with analog front-end devices and work at the typical value of 100 mA. A higher current drive is necessitated to cover wide range of human and veterinary physiology. This design enables self-calibration and uses a look-up table for headroom control to optimally drive LEDs resulting in minimum power dissipation across the control element. The design operated from an input voltage range of 1.8 V to 4.2V and enables LED currents up to 1.5 A.
Features
  • Higher efficiency by providing headroom control to optimally drive LED:
    •  - Built-in self-calibration and look-up table for headroom control
  • Wide operating input range from 1.8 V to 5.5 V to support all battery type inputs
  • Programmable range selection for LED current (from 100 mA to 1.5 A)