HS-3P-77-3D-WGA-LOP-4X4
Antenna design for ADAS radar sensors from HUBER+SUHNER
HS-3P-77-3D-WGA-LOP-4X4
Order now
Overview
77GHz 3D waveguide antenna 4Tx4R - RF substrate independent solution family
HUBER+SUHNER has developed and manufactures a second-generation 3D metallized plastic waveguide antenna designed for RF substrate-independent solutions. This cutting-edge technology, enabled by proprietary interfaces, supports a new generation of highly dense Launch-on-Package (LOP) monolithic microwave integrated circuit (MMICs) as 4TX, 4RX configuration channels covering the full automotive 77GHz radar band (76GHz to 81GHz) in a compact port area of 125mm2. The antenna design significantly reduces the MMIC package size while enhancing transmission power, receiver sensitivity and maintaining high isolation levels, even with large assembly tolerances.
Features
4TX, 4RX channels covering the full automotive 77GHz radar band (76GHz to 81GHz).
Compact port area of 125 mm².